Enfeksiyon Hastalıkları
15 Mayıs 2023

drhandan.jpg drhüseyin.jpgdrselcen.jpg

drsezin.jpg

ENFEKSİYON HASTALIKLARI NEDİR?              

    Enfeksiyon hastalıkları, tıp literatüründe parazitlerin ya da mikropların insanların vücutlarına girmesiyle oluşan hastalıkların genel adıdır.Enfeksiyon hastalıklarına neden olan mikrop ya da parazitler, insan vücuduna birçok farklı yollardan girebilmektedir.

       Enfeksiyon hastalıkları, özellik bakımından bulaşıcı özellikler gösterebilir ve hastalığın yayılması kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Buna ise, kişinin hastalıklara karşı direnç özelliği oldukça önemli bir rol oynar. Bu tür hastalıklara, mikro düzeydeki varlıklar neden olur ve de bu türden bazı hastalıklar çok ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Bu nedenle, enfeksiyon hastalıkları ciddiye alınmalıdır. Virüs, rikesia, mantar ya da bakteri gibi türler vücut içerisine girerler ve enfeksiyon hastalıklarının oluşmasına neden olurlar. Önlem alınmazsa, bu hastalıklar gelişebilmektedir.
 

         Mikrobik hastalıkların en önemli ve en büyük işareti ateştir. Ateşi olan her hastanın gitmesi gereken tek hekim enfeksiyon hastalıkları hekimidir. Ayrıca sarılık, paraziter hastalıklar , döküntüyle seyreden bazı hastalıklar ve cilt enfeksiyonlarının bir çoğunda ateş olmaz. Bu hastaların da ilk önce enfeksiyon hastalarına baş vurmaları önemlidir. 

         

      ENFEKSİYON  HASTALIKLARI HANGİ HASTALIKLARLA İLGİLENİR?

 • Grip
 • Sarılık
 • Göz beyazlarında sararma,
 • İdrar renginde koyulaşma,
 • İştahsızlık,bulantı
 • Halsizlik, Yorgunluk
 • Karın ağrısı ve buna bağlı İshal
 • Kabakulak,
 • Köpek, kedi, vb. hayvanlar tarafından ısırık yada tırmalanma halleri
 • Büyük dışkıda tenya,parazit.
 • Ayağa ya da vücudun herhangi bir yerine paslı metal batması
 • Öksürük,balgam
 • Taşıyıcı sarılık
 • Ateş, terleme (Brucella)
 • Kene sokması
 • Ayaklarda -bacaklarda kızarıklık,şişlik,ağrı.

 

                ENFEKSİYON HASTALIKLARINDAN KORUNMA YOLLARI:

1- Çocuğunuz okuldan hastalık getirebilir

Sonbahar aylarında grip, sinüzit, larenjit, bronşit, zatürre gibi alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir. Okulların açılmasıyla birlikte çocuklar kalabalık alanlarda daha fazla zaman geçirmesi enfeksiyon hastalıklarının görülmesinde artışa neden olabilmektedir. Damlacık yoluyla bulaşan hastalıklar çocuklar arasında hızla yayılabilmektedir. Çocukların enfeksiyon hastalıkları süresince okul, alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlardan uzak tutulmaları salgın riskini azaltabilmektedir.

2- Doğal beslenmeye özen gösterin

Bağışıklık sistemini ayakta tutmanın en önemli yollarında biri dengeli ve doğal beslenmeden geçmektedir. Karbonhidrat ve protein dengesi gözetilerek yoğurt, peynir, yer fıstığı, yulaf gibi doğal prebiyotik bakımından zengin besinlerin günlük tüketilmesine özel gösterilmelidir. Dengesiz beslenme vücudun savunma sistemlerini bozabilmekte ve kolayca atlatılabilecek hastalıklar daha ağır tablolara dönüşebilmektedir.

3- Ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyin

Sonbahar enfeksiyonlarına karşı hijyen kuralları ihmal edilmemelidir. Alınabilecek en basit önlem ellerin sık sık yıkanmasıdır. Eller kurallara uygun bir şekilde yıkanmalı ve dış ortamlara temas ettikten sonra buruna, göze, ağza temas ettirilmemelidir.

4- Kaliteli uyku sizi zinde tutacaktır

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut direncini artırmak için kaliteli ve yeterli uykuya önem verilmelidir. Erişkin bir kişinin gürültüsüz, rahat bir ortamda 7-8 saat uyuması zinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Vücuda yararlı hormon salınımının uyku sırasında artış gösterdiği unutulmalıdır.

5- Sonbahar yorgunluğundan su içerek kurtulun

Günlük 1.5-2 litre su tüketimi, vücudun su kaybını önleyeceği gibi vücut ısısını dengelemekte, solunuma yardımcı olmakta ve besinlerin sindirimine katkıda bulunmaktadır. Bununla birlikte bahar aylarında yaşanan yorgunluk hissiyle mücadelede yeterli su tüketiminin önemi bir yeri bulunmaktadır. Toksin atımını ve vücudu canlandırmak için hayati önem taşıyan su tüketimi solunum yolunun nemli kalmasını da enfeksiyonların daha sık ortaya çıkmasını engellemektedir. 

6- Soğuyan havalarda egzersizi ihmal etmeyin

Güçlü bir bağışıklık sistemi için egzersiz ve spor her mevsim hayatın içinde bulunmalıdır. Mevsime uygun kıyafetlerin seçilmesine dikkat edilerek yapılan günlük düzenli egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Erişkin bir kişinin günde ortalama 6-8 kilometre yürümesi gerekmektedir. Bu faaliyeti açık havada yapmak; ihtiyaç olan direnç, zindelik ve enerjiyi daha da artırır.

7- Sonbahar aylarının başında grip ve zatürre aşısı yaptırılabilir.

8- Dışarı çıkarken hem üşütmemek hem de terlememek için kat kat giyinilmelidir.

9- Öksüren, aksıran kişilerle aynı ortamda bulunmamaya dikkat edilmelidir. Özellikle büro, ofis ve okullarda kalem, kitap, bilgisayar, bardak gibi özel eşyalar başkalarıyla kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

10- Gerekirse doktor kontrolünde vitamin desteği alınabilir

11- Özelikle enfeksiyon salgınlarının görüldüğü zamanlarda kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

12- Mendiller tek kullanımlık olarak tüketmeli, tekrar tekrar kullanılmamalıdır.

13- Bilinçsiz bir şekilde çevrenin tavsiyesiyle ilaç özellikle de antibiyotik kullanılmamalı.