Manevi Destek Hizmetleri Birimi
27 Eylül 2022

Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde “Manevi Destek Hizmeti” Verilmeye Başlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 07 Ocak 2015 tarihinde “Hastanelerde Manevi Destek Sunmaya Yönelik İşbirliği Protokolü” imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren bu hizmetler Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de uygulanarak sağlıkta kaliteyi artırmak amaçlanmaktadır.

Manevi Destek Hizmeti; dini referanslardan hareketle, insanların üzüntülü, sıkıntılı, korkulu hallerinde, yalnızlık ve ümitsizlik duygularına kapıldıklarında, ani değişmelerle gelen kriz durumlarında, maruz kaldıkları yeni duruma uyum sağlama ve baş edebilme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı, varsa sorularını cevaplamayı, hayatlarına yeni bir anlam vermelerine eşlik ederek, onlara moral kazandırmayı amaçlamaktadır.
Manevi Destek Personeli; Sağlık Kuruluşlarında, talep eden hasta, hasta yakını ve hastane personeline yönelik, içinde bulundukları şartları göz önünde bulundurarak, moral, motivasyon ve manevi destek sağlamak, dini/manevi konularda danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmaktadır.

Manevi Destek Birimi; Hastanemizin üçüncü katında, 09:00-16:00 saatleri arasında hizmet vermektedir

  • manevi.jpg