ÜrolojiÜroloji


 

Op.Dr. Şenol ERGÜNEY

Mezun Olduğu Okul: Uludağ Üniversitesi
       


Op.Dr.Mahir Türkmen

Mezun Olduğu Okul: Anadolu Üniversitesi
      
 Op.Dr. Galip Hakan ERTON

Mezun Olduğu Okul: İstanbul Üniversitesi
     

Op.Dr.Mustafa YÜKSEKKAYA

Mezun Olduğu Okul: Akdeniz Üniversitesi
Op.Dr. Kutsan ÇÖKTÜ

Mezun Olduğu Okul: Ege Üniversitesi
  ÜROLOJİ :    

İdrar yollarının ve erkeklerde üreme organlarının yapısı, hastalıkları ve tedavileriyle uğraşan tıbbın bir cerrahi dalı.

Ürolojinin bir diğer adı, bevliyedir. Üroloji dalında ihtisas yapan hekimlere ürolog denilmektedir. Böbrek taşları, pyelonefritler, üreter ve mesane taşları, idrar yollarıyla ilgilidirler. Tümörler, prostat büyümeleri ve iltihapları, erkeklerdeki kısırlıkların teşhis ve tedavisi gibi birçok konular hep ürolojinin ilgi sahası içine girmektedir. Hastalıkların teşhisinde kan ve idrar tahlillerinden, ilaçlı ve ilaçsız röntgen filmlerinden, endoskopik incelemelerden; ultrasonografiden istifade edilmektedir.

Ayrıca, özellikle erkek çocukların doğuştan gelen bazı hastalıkları da ürolojinin ilgi alanındadır. Bunlar arasında, inmemiş testis (yumurtanın torbaya inmemesi), kasık fıtığı, hidrosel (torbada su kesesi), idrar deliğinin yanlış yerde olması (hipospadiyas ve epispadiyas) sayılabilir. Gece yatak ıslatma, mesaneden böbreğe idrarın geri kaçması, sünnet derisinin tüm hastalıkları ve sünnet operasyonu da ürolojinin sahasına girmektedir. Üroloji bilimi, açık cerrahi ameliyatlar yanında, endoskopi ve laparoskopi gibi modern teknolojik yöntemlere dayalı kapalı ameliyatları da gerçekleştirir.