Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi ve Reanimasyon                                                                                       

Uz.Dr.Taner AYERDEN
Mezun Olduğu Okul: Osmangazi Üniversitesi
                                                                                                                                                                                                            


 Uz.Dr.Handan AYERDEN

Mezun Olduğu Okul: Dicle Üniversitesi

 

 


Uz.Dr.Volkan GÖMEÇLİOĞLU

Mezun Olduğu Okul: Trakya Üniversitesi                                                                                                                                                                                           

Uz.Dr.Güleser ALAŞALVAR 

Mezun Olduğu Okul: Ondokuz Mayıs Üniversitesi

 

             

Uz.Dr.Elçin ÖZKAN

 

 ali bey.jpg

Uz.Dr.Ali GÖRGÜ
Mezun Olduğu Okul: Dicle Üniversitesi

ömür bey.jpg

Uz.Dr.Ömür GÜLER

Mezun Olduğu Okul: Osmangazi Üniversitesi


 

ANESTEZİ NEDİR? 

     Anestezi (narkoz), acı hissinin veya ağrının belli zaman için bertaraf edilmesi yani acının hissedilmemesini sağlayan işlemdir.

     Cerrahî operasyon gerektiren işlemlerde hastanın acı hissi duymaması için genel veya lokal uyuşturma ile kişinin dış dünyaya duyarsız hale getirilme durumuna anestezi (narkoz ile uyuşturma) denir.

      Ameliyatın planlandığı gibi yapılabilmesi için anesteziden daha önemli bazı şartlar daha vardır. Bunlar ağrının dindirilimesi, şuurun giderilmesi, müdafa reaksiyonunun bastırılması, iskelet kaslarını bastırılması, gevşetilmesi olarak sayılabilir. Bugün tüm bunları yerine getirecek tek bir narkoz maddesi olmadığı için, birçok madde karışımı ile yapılarak uygulanır.

       ANESTEZİ TÜRLERİ :

       GENEL ANESTEZİ ( TAM NARKOZ )

           Genel anestezi bilincin ilaçlar yardımı ile ortadan kaldırıldığı ve tüm vücudun anestetik maddelerin etkisinde olduğu anestezi yöntemidir. Genel anestezide başlangıç olarak damardan verilen bir ilaç yardımı ile bilinç kaybolur. Bu tip anestezi yöntemi geniş alanları kapsayan ameliyatlar , beyin ameliyatları , karın ameliyatları , kalp ameliyatları gibi işlemlerde uygulanır. Operasyon sırasında anestezi derinliği yeterli ise hasta hiç bir şey hatırlamayacaktır.

 

       BÖLGESEL  (SPİNAL VE  EPİDURAL) ANESTEZİ

       Spinal ve epidural anestezi bel bölgesinde omurilik sinirlerinin geçtiği kanala anestezik maddeler verilerek yapılır. Anestezi , iğne yapılan seviyenin iki üç omur üzerinden başlayarak ayak parmaklarına kadar yayılır. Bu tür anestezi ağrısız doğum , sezeryan gibi kadın-doğum ameliyatlarında, fıtık, apandisit gibi genel cerrahi ameliyatlarında ve bacaklardaki ortopedi ameliyatlarında tercih edilir . Bu tür anestezi yönteminde bilinç kaybı olmaz. Hastanın şuuru açıktır, ancak anestezi yapılan bölgede ağrı olmaz. Epidural anestezide omurilik kanalından küçük bir kateter yerleştirilerek bu bölgede bırakılır. Ameliyat sonrasında bir iki gün bu kateter ile ağrı kesici maddeler verilerek ameliyat sonrası ağrılar önlenebilir. Bu yöntemlerden genel cerrahinin bazı ameliyatları, kadın-doğum cerrahisi ve ortopedik cerrahide sıkça yararlanılır.

 

       LOKAL  ANESTEZİ

       Lokal anestezi özellikle küçük alanlarda yapılan cerrahi girişimlerde tercih edilir . Burada sadece girişim yapılacak bölge uyuşturulur , hastanın bilinci yerindedir . Lokal anestetik madde bir enjektör yardımı ile cerrahi yapılacak alanın çevresine enjekte edilir ve buradaki sinir alanları uyuşturulur . Buna infiltrasyon anestezisi de denir .

ANESTEZİ YÖNTEMİ NASIL SEÇİLİR?

          Genel anestezi dışındaki diğer anestezi yöntemlerinde hastanın bilinci açıktır . Genel olarak anestezi türüne anestezi uzmanı hastanın görüşünü de alarak karar verir Anestezi doktoru tarafından hastanın genel durumu , hastalıkları , ameliyat yeri ve hastanın tercihi göz önüne alınarak uygulanacak anestezi yöntemi belirlenir . Ameliyat öncesi anestezi yöntemi belirlendikten sonra hasta bu konuda bilgilendirilir , olası riskler anlatılır .