Kardiyoloji

Kardiyoloji                                                

Uz.Dr.Ali ELVERAN 
 Mezun Olduğu Okul: Akdeniz Üniversitesi

 

        şükriye.jpg                                                                                                    

Doç.Dr.Şükriye Ebru ÖNDER  


 Mezun Olduğu Okul: İstanbul Üniversitesi


 

                                            

Uz.Dr.Gülay AYDIN     


 Mezun Olduğu Okul: Ondokuz Mayıs Üniversitesi

 

KARDİYOLOJİNİN İLGİ ALANI!

                  

Kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarını inceleyen bilim dalına kardiyoloji denir.   Kalp ve dammar bir bütün olduğu için bir yerde meydana gelen hadise bütün sistemi etkiler

Kardiyoloji bölümünde  EKG, efor testi, eko kardiyografi gibi hastaların takip edilebileceği üniteler bulunmalıdır. Bazı kalp hastalarının ameliyatsız tedavi tercihi olan EECP de tedavide kullanılan yeni yöntemlerden biridir. EECP;  koronerarter bypass operasyonu ve balon stent operasyonu için uygun olmayan hastalara alternative olarak geliştirilmiş olan yeni bir tedavi yöntemidir.

 

  KALBİN GÖREVİ

    KALP,  Vücudumuzdaki organları oluşturan dokuların görevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli oksijen ve besin maddelerini taşıyan ve böylece yaşam için en önemli görevi yapan bir organımızdır.

       Kalbin görevi; iki ayrı dolaşım sistemine kan pompalamaktır. Kanı once bedenin başlıca atar damarı olan aorta, oran da öteki atar damarlara pompalar.

       Kan, organları ve dokuları dolaşıp oksijenini bıraktıktan sonra, toplar dammar ile  kalbe geri döner; kalbin ikinci dolaşımına girerek yeniden oksijen almak için akciğerlere pompalanır ve oksijenle yüklenmiş olarak kalbe geri gelir.

      Kanın akciğerlere gidip gelmesine “küçük dolaşım” (pulmoner dolaşım); bedene dağılmasına ise “büyük dolaşım” (sistemik kan dolaşımı) adı verilir. Kanı kalp ten organlara atardamarlar taşır, toplar damarlar da geri getirir.

 

         KARDİYOLOJİNİN İLGİLENDİĞİ  HASTALIKLAR:

  1. Göğüs ağrısı
  2. Nefes darlığı
  3. Ödem,   ayaklarda morarma
  4. Gece sık idrara çıkma
  5. Bayılma
  6. Çarpıntı
  7. Siyanoz
  8. Çabuk yorulma
  9. Bacak damarlarında siyahlaşma