Endoskopi

Endoskopi


Endoskopi nedir, nasıl yapılır?

Endoskopi

Endoskopi içi boş olan organların gözle incelenmesi işlemidir, genel bir adlandırma olup incelenen organa göre ismi değişmektedir. Örneğin yemek borusu-mide-oniki parmak barsağının birlikte incelendiği durumda Gastroskopi adını alır. Bazı endoskopistler bu tetkiki Üst GİS (üst gastrointestinal sistem) Endoskopisi olarak da tanımlarlar. Gastroskopi de endoskopi denilen ışıklı ve esnek cihazla ağızdan sindirim sistemine girilerek duodenum denen ve halk arasında oniki parmak barsağı  olarak bilinen kısma kadar ilerlenmektedir. Bu işlem kalın barsaklar için yapıldığında ise adı kolonoskopi olarak özgülleşir.

 

Endoskopi midenin, yemek borusunun, oniki parmak barsağın ve kalın barsağın incelenmesini sağlayan yöntemlerdir.

 

Kolonoskopide makattan esnek ve gastroskopa göre daha uzun olan endoskopla girilir ve yaklaşık 70-120cm kadar bir mesafe gözlenerek kalın barsaklarla ilgili hastalıklar araştırılır. Şayet makattan girildiğinde endoskopik inceleme kalın barsakların son 30-40cm’lik bölümüne yapılırsa buna da flexible rektosigmoidoskopi denmektedir. O halde sindirim sisteminin endoskopik tetkikleri değişik isimlerde ve sindirim sisteminin  farklı kesimlerini hedefleyerek yapılmaktadır. Bununla birlikte toplumda endoskopi dendiğinde genellikle yemek borusu-mide-oniki parmak barsağını görmek üzere  yapılan Gastroskopi  kastedilmektedir.

Mide endoskopisi bilimsel olarak şu yöntemle yapılmaktadır: Mide endoskopi işlemi yapılacak hasta sedyeye oturtulur ve ağza diş hekimlerinin de kullandığı lokal anestezik madde sıkılır. Lokal anesteziyle tolere edemeyecek hastalara genel anestezi uygulanmaktadır. İşlemden önce hastaya sıkılan lokal anestezik madde hastanın mide bulantısını ve yutkunmasını önler. Hasta sol yana yatırıldıktan sonra eskimetreleri sabitlenerek hastanın başı 90 derece sola döndürülür. Hastanın ağız boşluğuna dişleri ve endoskopu korumak için dişlik takılır. Bu işlemin hemen ardından hastanın midesine ağız yoluyla inilir. İşlem sırasında hastada hastalığın türüne göre öğürmeler görülebilir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere halk arasında kolonoskopi işlemleri arasında karışıklıklar olabilmektedir. Bunu açıklamak gerekirse kolonoskopi; hastanın kalın bağırsağın makattan girilerek, sakinleştirici ilaç veya anestezi altında bir fiberoptik kamera ile monitör altında incelenmesi işlemidir. Kolonoskopi 50 yaş ve üzeri sağlıklı kişilerde kolon kanseri taraması yapmak için en güvenilir yoldur.