Mamografi

Mamografi


 

Mamografi Nedir?

Mamografi röntgen ışınları kullanılarak meme dokusunun görüntülenmesidir. Röntgen ışınları kullanıldığından ve iyi sonuç vermeyeceğinden çok genç kadınlarda ve gebelerde kullanılmaz. En uygun yaş 40 ve üzeridir. Hastanemizde yapılan mamografi incelemeleri genellikle tarama amaçlıdır. Yani hiçbir şikayeti olmayan normal hastalarda, henüz farkında olmadıkları bir kanseri aramaya yöneliktir. İşleme gelirken yanlış değerlendirmeye neden olabilecek görüntüleri engellemek açısından banyo yapılıp gelinmesi gereklidir.

Nasıl Yapılır?

Memenin vücuttan biraz ayrı tutularak iki plastik plaka arasında hafifçe sıkıştırılması sonrasında röntgen filmi çekilerek yapılır. Bu amaçla hastanın beline dek üst kısmının tamamen çıplak olması gerekir. Teknisyen tarafından gerekli pozisyon verildikten sonra sıkıştırma yapılır ve film çekilidir. Her memenin iki adet filmi çekilir. Hastaya filmini ve raporunu ne zaman alacağı söylenir. Mamografi incelemesi için hastaneye gelinirken daha önce yapılmış olan tüm meme incelemelerinin birlikte getirilmesi gereklidir.

Sonuçlar Ne Zaman Verilir?

Çekilen filmlerin sonuçları 3 iş gününden sonra sonuç dağıtım bölümünden alınır. Nadiren hasta gönderildikten sonra filmlerinin son değerlendirilmesi sırasında farklı pozisyonlarda filmler alınması veya tekrarlanması gerekebilir. Çünkü ayrıntılı değerlendirme sırasında yeni bulgular saptanabilir. Bu nedenle mümkünse filmlerin hasta tarafından teslim alınması istenir.

Raporlar Hakkında

Mamografi raporları temel olarak hastayı mamografiye gönderen hekimlere yönelik olarak yazılmaktadır. Dolayısıyla hastanın anlayabileceği dilde değildir. Raporların tetkiki isteyen hekime götürülerek bilgi alınması daha doğrudur. Sadece tarama amacıyla kendi isteğiyle başvuran hastalar mamografi bölümünde görevli radyoloji hekimlerinden bilgi alabilir.

Çekimler Hakkında

Çekimler genel olarak her hasta için yaklaşık 5 dakika sürmektedir. Çekimleri ilk aşamada değerlendiren hekimlerin ayrıca ultrasonografi ve biyopsileri de yapması nedeniyle bu bekleme süresi biraz daha uzayabilir. Hastalarımızın bu konuda sabırlı ve anlayışlı olmalarını, kendi incelemelerinin de daha sağlıklı yapılabilmesi açısından rica ederiz.

İşlemin Alternatifi: MR (Manyetik Rezonans) ve/veya ultrason

İşlemin uygulanmaması durumunda karşılaşılabilecek problemler: Tanı koymak zorlaşır, geç tanı konmasına sebep olabilir.

İşlemden beklenen fayda: Hastanın radyolojik olarak tanısının saptanması

İşlemin risk ve komplikasyonları: Tetkik X ışını kullanılarak yapıldığından radyasyona maruz kalınmaktadır. Ancak düşük X ışını doz tekniği nedeniyle bu doz göz ardı edilebilir. Ayrıca radyasyonun zararlı etkilerinin gelişmekte olan dokular üzerinde daha belirgin olduğu bilinmektedir. 30 yaş üzeri kişilerde ise meme dokusunun gelişimi tamamlanmış olduğundan radyasyonun zararlı etkilerine karşı kısmi dirençten söz edilebilir.