Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı Tomografi


 

   

   

  Bilgisayarlı Tomografi (BT) Nedir?

  Bilgisayarlı tomografi X ışınları kullanılarak vüdumuzun ayrıntılı kesitsel görüntülenmesini sağlar.

  BT Tetkiki Öncesi Bilmeniz Gerekenler:

  Aşağıdaki durumlarda tetkiki yapacak olan sağlık ekibini bilgilendirmeniz gerekmektedir;

  • Bilgisayarlı tomografi tetkikinde X-ışınları kullanılmaktadır. Bu nedenle gebe iseniz veya gebe olma olasılığınız varsa,
  • Bazı tetkikler damar içine kontrast ilacı verilmesini gerektirmektedir. Bu tür ilaçlara, başka bir ilaca veya maddeye karşı alerji öykünüz varsa,
  • Böbrek hastalığınız veya böbrek tetkiklerinizde bozukluk varsa,
  • IVP, anjio, tiroid sintigrafisi ile aynı gün BT randevusu almayınız.

  İlaçlı mide barsak filmi çekilmişse Batın BT randevusu 3 gün sonraya ertelenmelidir. Bu tetkiklerden herhangi birini çektirdiyseniz tetkikin yorumlanması esnasında daha önceden yapılan tetkikler tanıya yardımcı olabileceğinden yanınızda getiriniz. Bu tetkikleriniz yapılan tetkikin sonucu ile birlikte size iade edilecektir.

   

  Hazırlık:

  Beyin, sinüs (paranazal), temporal kemik, boyun, akciğer, üriner sistem, disk BT, BT anjio ve acil BT’ler hiçbir hazırlık gerektirmeden yapılabilir.

   

  Batın BT tetkiki için:

  1. Aç karnına geliniz.
  2. Reçeteye yazılan ilacın yarısını 1,5 litrelik bir su içerisine karıştırın. Şişeyi çalkalayın, Hazırladığınız ilaçlı suyu çekim saatinden bir saat önce başlayarak her 15 dakikada bir bardak olacak şekilde çekim zamanına kadar için. Şişede kalan suyu yanınızda getirin. İlacın kalan yarısını yanınızda getirin.
  3. Diğer ilacı kesinlikle açmayın, içmeyin, yanınızda getirin.

   

  Kontrast Madde Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

  Bazı durumlarda tomografi tetkiki sırasında daha kesin ve doğru tanıya varabilmek için kontrast madde dediğimiz bir ilaç verilmesi gerekmektedir. Kontrast madde verilmeden yapılan tomografinin teşhise katkısı azalacaktır. Kontrast madde damar içerisine verilerek uygulanmaktadır. Bu ilaçlar güvenli olmakla birlikte, çok seyrek de olsa bazı yan etkiler görülebilmektedir. Başka ilaçlarla da ortaya çıkabilecek bu yan etkiler şunlardır;

  1. Bulantı, kusma, hafif kaşıntı, sıcaklık hissi gibi küçük yakınmalar. Bunlar çoğunlukla tedavi gerektirmezler; birkaç dakika içinde kendiliğinden geçerler. Bu reaksiyonlar her yüz kişiden 1-5’inde görülebilmektedir.
  2. Ciddi reaksiyonlar; Genellikle tıbbi müdahaleyi gerektiren nefes daralması, kalp atımlarında düzensizlik, nöbet, böbrek yetmezliği ve bayılma gibi reaksiyonlardır. Görülme sıklığı binde veya beş binde 1’dir.
  3. Birçok ilaçla olabileceği gibi ender olarak kontrast maddelere de yüz binde bir oranında ölümle sonuçlanabilecek ağır reaksiyon (şok, anafilaksi) gelişebilir.

   

   

  BT Sonucunuzu Ne Zaman Alacaksınız?

  Tetkikinizin sonucunu üç iş günü sonra film dağıtım bölümünden alabilirsiniz. Bu tetkik sırasındaki uyumunuz ve yardımınız kendi sağlığınıza yönelik en fazla katkıyı sağlamamız için çok önemlidir.

   

  İşlemin Alternatifi: MR (Manyetik Rezonans) ve/veya ultrason

  İşlemin uygulanmaması durumunda karşılaşabilecek problemler: Tanı koymak zorlaşır, geç tanı konmasına sebep olabilir.

  İşlemden beklenen fayda: Hastanın radyolojik olarak tanısının saptanması