Mr


 

 

MR Rezonans (MR) Nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme vücudunuzun ve organlarınızın görüntülenmesini sağlayan tıbbi bir yöntemdir. MR cihazı, içine girilen bir mıknatıs, radyo dalgaları, sinyalleri toplayan antenler ve görüntüyü oluşturan bir bilgisayar sisteminden oluşur.

MR cihazı radyasyon içermez. Çekim işlemi güçlü bir manyetik alan içerisinde gerçekleştirilmektedir. Cihaz çalışırken yüksek tonda titreşim tarzında gürültüler duyacaksınız; bu gürültüler normaldir. Gürültüler esnasında tetkik bölgesi ile ilgili sinyaller toplanmakta olup hareketsiz kalmanız veya gerekli durumlarda nefes tutmanız istenecektir.

İncelemenin kalitesi için en önemli faktör hastanın çekim sırasında hareketsiz kalmasıdır. Uyarılara uymanız tekrarı azaltacağından mümkün olan en kısa zamanda tetkikinizin bitmesini sağlayacaktır.

Tetkik süresi incelenen bölgeye ve patolojiye göre değişir (10-60dk).

Çekim sırasında cam bölmenin ardından sizi izliyor olacağız ve herhangi bir sorun fark ettiğimiz de veya sizin anormal bir hareketinizi gördüğümüzde anında müdahele edeceğiz.

Bazı durumlarda çekilen filmleriniz uzman doktorumuz tarafından değerlendirilirken sizden ek çekim isteyebilir ve ikinci defa ek inceleme ile çağırabilirsiniz.

Gebelikte bebek üzerinde yan etkisi olmadığı ön görülmekle birlikte ilk üç ay içinde çok gerekli değilse gebelerde MR çekimi uygulanmaz. 3 aydan büyük gebelerde ise böyle bir kısıtlama söz konusu değildir.

Bazı durumlarda tetkik sırasında damardan kontrast madde vererek tetkik yapmak gerebilir. Kontrastsız incelemede görüntülenemeyen bir takım lezyonları görünür hale getirmek ve lezyonların ayırıcı tanısını yapabilmek için kontrast maddeler MR incelemesinde uygulanır.

MR Kontrast Maddelerinin Oluşturabileceği Olası Reaksiyonlar

MR kontrast maddelerin, iyot içeren diğer radyolojik kontrast maddelere göre, çok nadir olarak rahatsızlık veya alerjik reaksiyona neden olurlar.

Bu ilaçların MR kontrast maddesine aşırı duyarlılığı olanlar ve kronik böbrek yetmezlikli olgular dışında ciddi bir sorun oluşturmadığı kabul edilmektedir.

İlaç uygulamasını takiben genel sıcaklık ya da soğukluk hissi ile beraber rahatsızlık veya enjeksiyon yerinde lokal basınç hissi veya ağrı görülebilir.

Nadir olarak baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı ile tat, koku duyularında sapma görülebilir.

Ürtiker, kaşınma, boğazda irritasyon gibi alerji benzeri semptomlar da nadir reaksiyonlar arasındadır.

Daha önceden herhangi bir neden ötürü alerjik reaksiyon geçirdiyseniz ve astım hastalığınız varsa lütfen doktorunuza ve teknisyeninize bildiriniz.

 

Tetkikten Önce Hastanın Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

MR tetkiki genel olarak güvenli bir tetkiktir ve bilinen bir zararı yoktur.

Çekimden önce hasta sürekli kullandığı ilaçları kullanmaya devam edebilir.

Tetkik odasında mıktatısa bağlı olarak yüksek güçte manyetik alan mevcuttur ve demir gibi metalik nesneleri çeker. Odaya girerken sizin ve beraberinizde odaya giren yakınlarınızın üzerinde metal içeren giyecek metal nesne, manyetik kart (kredi kartı, banka kartı), telefon, saat, çağrı cihazı, kesici-delici alet, silah ve benzeri nesnelerin mutlaka çıkartılması gerekmektedir.

 

MR çekimi sırasında çıkan yüksek frekanslı ses dalgası işitme kaybına yol açabilir. Yüksek frekanslı sesin size zarar verebileceğini düşünüyorsanız görevli personel ile görüşüp kulak tıkayıcı isteyiniz ya da çekimin iptal edilmesini isteyip hekiminiz ile görüşünüz.

 

 

Tetkikten Son Hastanın Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Kullanılan ilaca karşı bazen geç reaksiyonlar nadiren gelişebilmektedir. Bu nedenle çekimden sonra herhangi bir sorun olduğunu düşünürseniz doktorunuza başvurunuz.

İlaçlı çekim yapılan emziren hastalar çekimden 24 saat sonraya kadar emzirmemelidir. 24 saat süresince sütünüzü sağıp dökünüz.

 

KALP PİLİ ve METALİK KALP KAPAĞI BULUNAN HASTALAR MR TETKİKİ YAPILAMAZ.

İşlemin Uygulanmaması Durumunda Karşılaşabilecek Problemler;

Yeni bir olası hastalığın tanısı konulamaz, mevcut olan hastalığın takibi yapılamaz.

 

Tetkik öncesinde lütfen pudra tarzı deodorant kullanmayınız, göz makyajınızı siliniz. Vücudunuzda bulunan tüm çıkarılabilir protezleri tetkik öncesinde mutlaka çıkarınız.