KETEM
20 Nisan 2018

 

 DARICA  FARABİ     ‘’KETEM’’

            2011 Yılı  Mart  ayından itibaren Darıca Farabi Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim  Merkezi) Meme Kanseri, Rahim Ağzı Kanseri, Kolorektal Tarama ,Prostat Taraması Programı ve Eğitimleri ile hizmet vermektedir.

 

       Türkiye’de 81 ilde 197 adet açılmış olan Kanser Erken Tanı ve Eğitim Merkezlerinden birininin Darıca ‘da olması bölge sağlığı açısından önemlidir. Bu hizmetin önemli ayağını oluşturan eğitimlerle, bölgede pek çok kişide  kanser konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayarak; Okullarda ,Halk Eğitim Merkezlerinde,Resmi Kuruluşlarda eğitimler  vermekteyiz. Bölgede görev yapan Aile Hekimlerimiz ve Sağlık Kuruluşları çalışanları da bu eğitimlerden yararlanmaktadır. Hastanemiz adına  Ketem Merkezimizde tespit edeceğimiz  tek bir erken teşhis vakası hastane için başarı olduğunu dile getirerek  ‘’Darıca, Çayırova, Gebze, Dilovası, Bayramoğlu bölge  halkı polikliniklerimize başvurarak yada direk  Ketem Merkezimize  gelerek  rutin taramalarını yaptırmaktan çekinmemelidirler..             

 

KANSERDE ERKEN TANI      

Tedavi şansını artırır

Tedaviyi kolaylaştırır                                      

Tedavi giderlerini azaltır

Doku ve organ kaybını önler

 HAYAT KURTARIR

 

 

KETEM “Erken teşhis hayat kurtarır!’’ prensibiyle yola çıkarak meme, serviks (rahim ağzı) ve kolorektal kanserler ile ilgili tarama programlarını ve eğitimlerini yürütmektedir.

KANSER ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR.

KANSER;vücut hücrelerinin kontrolsüz olarak ve sürekli çoğalmaları sonucu oluşan ve tedavi edilmediğinde yakındaki ve uzaktaki organlara yayılan bir hastalıktır.Kanser çağımızın en sık rastlanılan hastalıklarından birisidir ve kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan en sık  ölüm sebebidir.Kanser önemli ölçüde önlenebilen bir hastalık grubudur. Beslenme ve sigara başta olmak üzere çevresel faktörler kanser olgularının yaklaşık yarısından fazlasında yer almaktadır. Ülkemizde kanser kontrol programında sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımının azaltılması, sağlıklı beslenmenin eğitim yoluyla yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Olayın ekonomik boyutuna bakıldığında ise her geçen gün tedavi maliyetinde artış kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanser olgularındaki sayının ve kansere bağlı ölümlerin her geçen gün artması, kanserin bir toplum sorununa dönüşmesi, tedavi maliyetinin yüksekliği erken teşhis ve tanıyı ön plana çıkartmıştır.

Kansere neden olan faktörlerden(sigara ve alkol,obesite ve hareketsiz yaşam,güneş ışınları,bazı kimyasallar ve virüsler…) uzak durarak ve kanser erken teşhis merkezleri olan KETEM’lere başvurup kanser taraması yaptırarak kansere karşı önlem alabiliriz.Çünkü;

Bugün elimizdeki erken yakalama yöntemleri ile    kansere bağlı ölümlerin üçte biri  önlenebilir!!!!

KETEM’lerin Görevleri:Farkındalık Yaratacak Eğitimler,Meme Kanseri Taraması,Serviks Kanseri Taraması,Kolo-Rektal Kanser Taraması,Prostat Kanser Taraması

KETEMLERDE YÜRÜTÜLEN KANSER TARAMA HİZMETLERİ

  •  Serviks (rahimağzı) kanseri taraması  - 30- 65 yaş aralığındaki kadınlar,  5 yılda bir kez HPV-DNA ve pap smear testi ile,
  • Meme kanseri taraması   -40 - 69 yaş aralığındaki kadınlar, 2 yılda bir mamografi filmi çekilerek,
  • Kolorektal kanser tarama   -50 - 69 yaş arası kadın ve erkekler iki yılda bir gaitada (dışkı) gizli kan testi (GGK) ile, 10 yılda bir ise kolonoskopi yapılarak taranmaktır.

      KANSERİN YEDİ ANA HABERCİSİ:

  • Uzun süre iyileşmeyen yaralar!
  • Meme ve başka organlarda ele gelen şişlikler!
  • Beklenmeyen kanama ve akıntılar!
  • Yutma güçlüğü ve hazımsızlık!
  • Siğil ve benlerde belirgin değişiklikler!
  • Uzun süren ses kısıklığı!
  • Dışkılama veya idrar alışkanlıklarında değişiklik!

TÜRKİYE’DE MEME KANSERİ:Meme kanseri Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanser türüdür.Kadınlarda kansere bağlı ölümlerde birinci sırada yer almaktadır. Ortalama on kadından 1’inin meme kanseri olma olasılığı mevcuttur.30 yaşından sonra görülme sıklığı ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır.Yaklaşık %70 olgu 55 yaş ve üzeri tanı almaktadır.Bayanlarda en çok görülen kanser türlerinden olan meme kanserinde yine erken teşhis önemlidir. Memede ele gelen kitle, Memede ağrısız şişlik ve sertlik, Meme başında içe çökme, Memede portakal kabuğu görüntüsü, Koltuk altında şişlikler, Meme başında kanlı akıntı, Memede büyüklük ve şekil farkı, Memede kızarıklık, pullanma ve damar genişlemeleri meme kanserinin belirtileridir. . Kadınlarda meme kanseri ile mücadelede en etkin yöntem mamografi ile tarama’dır

RAHİMAĞZI KANSERİ:Kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür.Hastalık ileri aşamalara kadar  basit bir akıntı haricinde bulgu vermeyebilir.Dünyada her yıl %80’i gelişmekte olan ülkelerde, 500 bin kişi rahim ağzı kanserine yakalanmakta ve yakalananların yarısı ölmektedir.40 yaşından sonra sıklıkla ortaya çıkmakla beraber her yaşta görülebilir. Servikal kanserli hastaların%50den fazlasında tanı öncesi 5 yılda Pap-smear testi yapılmamış olduğu tespit edilmiştir. PAP-SMEAR testi yaptırarak kanseri hücresel değişiklik aşamasında yakalamak mümkündür.

KOLOREKTAL KANSER:Erken tanı konulmuş kolorektal kanser %90 tedavi edilebilir bir hastalıktır.Taramada GGK testi kullanılır.Bir haftalık süre boyunca kanserlerin 2/3’ünde kanama meydana gelir.GGK(+)çıktığı zaman kolonoskopi ile tarama yapılır..